Sisukord

ESG nõudeid leevendav omnibus-pakett on muutunud olukorras hädavajalik

Euroopa Liidu ettevõtjaid ootavad ees olulised muudatused ESG regulatsioonides seoses Euroopa Komisjoni algatusega vähendada kestlikkusaruandluse ja muude ESG-ga seotud nõuete halduskoormust. Advokaadibüroo RASK partner Annika Vait avab paketi olulisemaid suundi ja nende vajalikkust ettevõtjate ja Euroopa ettevõtluse konkurentsivõime ning jätkusuutliku arengu toetamiseks.

Euroopa Komisjoni veebruari lõpus avaldatud kobarettepanekud ehk omnibus-pakett ESG nõuete leevendamiseks on vajalik samm, arvestades geopoliitilisi pingeid ja majanduslikke väljakutseid, millega ettevõtted silmitsi seisavad. See mõjutab ka sadu ettevõtteid Eestis.

Muudatused puudutavad eelkõige kestlikkusaruandluse direktiivi (CSRD), hoolsuskohustuse direktiivi (CSDDD) ja ELi taksonoomiat. Lisaks on paketis muudatusettepanekud süsinikupiiri reguleerimise mehhanismi (CBAM) ja investeerimisfondi InvestEU kohta.

Halduskoormust tuleb keerulisel ajal eriti ohjata

Omnibus-paketi ettepanekud, mis vähendavad halduskoormust, on väga vajalikud ja loogilised. Siinkohal ei tasu vääriti mõista – ESG põhimõtted on tänapäeva äritegevuses kindlasti õiged ja olulised. Lihtsalt regulatsiooniga kaasnev halduskoormus, sh nõuete ja kohustuste maht, on liialt suur, ning aeg ei ole õige. Seda eelkõige arvestades Ukrainas jätkuvat sõda ja sellest tulenevat vajadust EL liikmesriikidel suunata ressursse riigikaitsesse. Samuti lisab ebakindlust viimase aja USA poliitika, mis mõjutab otseselt nii Ukraina toetamist kui ka majanduslikke suhteid. Seetõttu on oluline vältida olukorda, et EL-i ettevõtted ei peaks tegelema ülemäärase regulatiivse koormusega, mis pärsiks nende kohanemisvõimet ja EL konkurentsivõimet.

Paljud ettevõtjad järgivad ESG põhimõtteid vabatahtlikult, rakendades sisemisi eetika koodekseid, jätkusuutlikkuse reegleid ja sisekontrolle. Probleemiks on aga kehtiva EL regulatsiooni liigne bürokraatlik koormus, mis nõuab mahukat andmete kogumist, analüüsi ja raporteerimist. See võib hoopis pärssida innovatsiooni ja jätkusuutlikku arengut, kuna ettevõtetel kulub liiga palju ressursse administratiivsetele kohustustele, selle asemel, et panustada efektiivsusesse ja põhitegevusse. Lisaks puuduvad piisavalt ühtsed ja selged juhised mõõtmiste ja hindamiste jaoks, mistõttu ei pruugi erinevate ettevõtete ESG tulemused olla eluliselt võrreldavad.

Ettevõtjatel jääb rohkem aega innovatsiooniks

Omnibus-paketi muudatused, mis lükkavad tähtaegu edasi ning vähendavad kohustatud isikute ringi ja nõuete mahtu, on positiivsed. Need annavad ettevõtjatele rohkem aega ettevalmistuse tegemiseks ning leevendavad nii finants- kui ka halduskoormust, soodustades investeeringuid ja innovatsiooni. Samuti toetavad need Eesti poliitilist eesmärki vähendada ülereguleerimist ja lihtsustada ettevõtluskeskkonda.

Samal ajal ei tohiks ESG regulatsioonide ülevaatamist kindlasti omnibuss-paketi muudatustega lõpetada. See vajaks peale kiirkorras tehtavaid omnibuss-paketi muudatusi põhjalikumat analüüsi, et lõpp-tulemus saaks olema võimalikult kompaktne, üheselt mõistetav ning asjatut halduskoormust vältiv.

Pildid / - Annika Vait 2024

Advokaadibüroo RASK partner ja vandeadvokaat

 

 

 

Helen Tammesalu
koolitusjuht
helen.tammesalu@addenda.ee
01.04.2025 12:55

ESG nõudeid leevendav omnibus-pakett on muutunud olukorras hädavajalik

Euroopa Liidu ettevõtjaid ootavad ees olulised muudatused ESG regulatsioonides seoses Euroopa Komisjoni algatusega vähendada kestlikkusaruandluse ja muude ESG-ga seotud nõuete halduskoormust. Advokaadibüroo RASK partner Annika Vait avab paketi olulisemaid suundi ja nende vajalikkust ettevõtjate ja Euroopa ettevõtluse konkurentsivõime ning jätkusuutliku arengu toetamiseks. Euroopa Komisjoni ...

Loe rohkem

Liitu meie uudiskirjaga

Addenda OÜ ei jaga teie andmeid kolmandate osapooltega ning kasutab saadud andmeid vaid uudiskirjade ja turundusmaterjalide edastamiseks.