Sisukord

Vandeadvokaat Annika Vait - Töösuhted paindlikumaks

Sotsiaalministeerium saatis suvel kooskõlastamisringile väljatöötamiskavatsuse, millega plaanitakse muuta tööaja ja tähtajaliste töölepingute sõlmimise regulatsioone ning muuta töötervishoiu ja tööohutuse norme.

Näiteks plaanitakse luua võimalus töötada miinimum-maksimum töötundide alusel. Ühtlasi plaanitakse kehtestada, millistel juhtudel on sellised kokkulepped välistatud ning millal on töötajal õigus küsida uute minimaalsete töötundide määramist. Samuti tundide vahemik, mille piires võib tööaeg varieeruda. Ehk siis muudatused sisaldavad ka töötajaid kaitsvaid norme.

Uue võimalusena plaanitakse kehtestada võimalus töötamaks iseseisva otsustuspädevusega töötajana. Sellisele töötajale ei kehtiks tavapärased töö- ja puhkeaja normid. Sellise töökorraldusega töötamiseks on vajalik töötaja nõusolek ehk siis tööandja ühepoolselt töötajat iseseisva otsustuspädevusega töötajaks määrata ei saa – selles tuleks pooltel kokku leppida. Töötaja kaitseks plaanitakse kehtestada võimalus sellisest tööviisist loobumiseks, teatades tööandjale sellest kaks nädalat ette.

Leebemaks plaanitakse muuta ka tähtajaliste töölepingute sõlmimise võimalusi. Lisaks plaanitakse teha töötervishoiu ja tööohutuse normidesse muudatused, võimaldamaks kaugtööna töötavatele töötajatele (kes eelistavad töötada nt kodus) valida ja luua endale ise sobiv töökeskkond. Plaanitakse ka muid tööohutusega seonduvaid muudatusi.

Muudatuste jõustumise ajaks on planeeritud aasta 2020.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et kuivõrd praegune töösuhete regulatsioon ei ole jõudnud ajaga kaasas käia (on liialt jäik ja piirav), on planeeritavad muudatused valdavalt positiivsed ning vajalikud. Need muudaksid töösuhted paindlikumaks. Teatud aspektid vajaksid siiski aga veel kaalumist ja läbi arutamist, aga eks see protsess seisabki veel ees. Hetkel ollakse alles väljatöötamiskavatsuse etapis.

Advokaadibüroo ALTERNA vandeadvokaat/partner Annika Vait
www.alternalaw.ee

Pildid / - Annika Vait

Vandeadvokaat
Annika Vait

Pildid / - Alterna logo

Helen Tammesalu
koolitusjuht
helen.tammesalu@addenda.ee
27.09.2018 08:30

Vandeadvokaat Siret Siilbek - Projekteerija vastu esitatavate nõuete aegumine

Projekteerimisleping on oma olemuselt töövõtuleping, mille tulemiks on valmiv ehitusprojekt. Praktikas on aeg-ajalt probleeme tekitanud projekteerijate vastu esitatavate nõuete aegumine, millest praeguses blogipostituses juttu tulebki. Juhul, kui ehitusprojekti mittevastavus põhjustab ehitise puuduse, siis tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 146 lg 2 kohaselt on lepingust tuleneva nõude ...

Loe rohkem

Liitu meie uudiskirjaga

Addenda OÜ ei jaga teie andmeid kolmandate osapooltega ning kasutab saadud andmeid vaid uudiskirjade ja turundusmaterjalide edastamiseks.