Sisukord

Vandeadvokaat Annika Vait - Töölepingu seadus on kättesaadav ka võõrkeeltes

Teadupärast on kõik Eesti Vabariigis kehtivad seadused avaldatud Riigi Teatajas.

Interneti leheküljelt www.riigiteataja.ee saab õigusakte otsida pealkirja, akti andja ning  muude parameetrite järgi. Sealjuures on mugav võimalus vaadata lisaks kehtivatele redaktsioonidele nii varasemaid kui ka alles tulevikus kehtima hakkavate õigusaktide versioone. Samuti võimaldab Riigi Teataja õigusaktide otsingusüsteem  erinevatel aegadel kehtinud redaktsioonide kõrvuti võrdlust.

Töösuhetega tegelevatele spetsialistile on erinevate õigusaktide hulgast vaieldamatult kõige enim kasutatavaks tööriistaks töölepingu seadus. Lisaks õigusaktidele on olemas  ka mitmeid abistavaid tööõiguse alaseid internetilehti, kirjandust jne, kuid juriidiliselt on reeglina kõige kindlam lähtuda õigusaktis sätestatust. 

Nüüd on töölepingu seadus Riigi Teataja lehelt kättesaadav lisaks inglise keelde tõlgituna samuti vene ja ukraina keeles. Loodetavasti on sellest abi nii välismaalasi palkavatele tööandjatele kui ka töötajatele.

Täpselt nii, nagu seaduste ja määruste endi puhul, tasub ka tõlgete puhul olla hoolikas, kontrollimaks dokumendi päisest, kas tegemist on ikka kehtiva redaktsiooniga. Või kui ongi vaja vaadata mõnda varasemat versiooni või alles tulevikus jõustuvat redaktsiooni, siis veenduda, et nende hulgast õige leida.

Alates 1.04.2023. a kehtiva töölepingu seaduse redaktsiooni tõlked on kättesaadavad:

Ukraina keeles on hetkel olemas perioodil 1.02.2023. a kuni 16.03.2023.a kehtinud redaktsioon: https://www.riigiteataja.ee/akt_seosed.html?id=107032023049&vsty=TUK. Loodetavasti lisanduvad sellele aadressile peatselt ka järgmiseid seadusemuudatusi sisalduvad versioonid.

 

Pildid / - Annika Vait 115

Advokaadibüroo ALTERNA vandeadvokaat/partner Annika Vait
www.alternalaw.ee
Pildid / - Advokaadibüroo Alterna logo

 

Helen Tammesalu
koolitusjuht
helen.tammesalu@addenda.ee
08.05.2023 16:35

Vandeadvokaat Annika Vait - Põhipuhkuse kestvuse erinevus era- ja avalikus sektoris

Ilmselt on kõigile teada Eesti regulatsioon, mille kohaselt on töölepingu alusel töötavate töötajate põhipuhkuse minimaalseks kestvuseks 28 kalendripäeva ning avaliku teenistuse seaduse alusel avalikus teenistuses oleval ametnikul 35 kalendripäeva. Viimasel ajal on tõusetunud küsimus sellise erinevuse põhjendatusest. Tõenäoliselt tuleb era- ja avaliku sektori ...

Loe rohkem

Liitu meie uudiskirjaga

Addenda OÜ ei jaga teie andmeid kolmandate osapooltega ning kasutab saadud andmeid vaid uudiskirjade ja turundusmaterjalide edastamiseks.