Juba mõnda aega töötatakse välja uusi ehitus- ja planeerimisalast seadusandlust. Ka uus planeerimisseaduse eelnõu on välja töötatud, kuid ole jõudnud veel Riigikogu menetlusse.
Siiski on juba näha, et muutuvad paljud põhimõtted, sealjuures leiab täpsustamist ka planeerimismenetlustes lepingute sõlmimine huvitatud isikutega. Nagu praegugi, võib uue planeerimisseaduse kohaselt detailplaneeringu koostamisest huvitatud isikuga sõlmida halduslepingu planeeringu koostamise või planeeringu koostamise tellimise üleandmiseks.
Seejuures on aga välja toodud terve rida erandeid, millal planeeringu koostamise üleandmine halduslepinguga ei ole lubatud. Seda ei ole muuhulgas lubatud teha juhul, kui planeeritava maa-ala kohta ei ole kehtestatud üldplaneeringut, planeeringuga soovitakse muuta üldplaneeringut või sellega kavandatakse linnaehituslikult olulisi muudatusi või planeeritav maa-ala asub linnaehituslikult olulises piirkonnas.
Riigikohus on oma praktikas väljendanud seisukohta, et juhul, kui kohalik omavalitsus korraldab ise planeeringu koostamist, on erinevate huvide tasakaalustatud arvessevõtmine tõhusam kui juhul, kui planeeringu tellijaks on eelduslikult arendustegevuse kasumlikkusest huvitatud isik. Avalikes huvides olevad lahendusi oleks mõistlik sulandada planeeringusse juba selle koostamise ajal, mitte alles selle vastuvõtmise otsustamisel. Uus planeerimisseadus ka nimetatut rõhutab.
|
Vandeadvokaat Siret Siilbek
|