Sotsiaalministeerium planeerib lihtsustada alaealiste töösuhete regulatsiooni. Selleks on nad kooskõlastamisringile ja arvamuse avaldamiseks esitanud töölepingu seaduse muutmise seaduse eelnõu väljatöötamiskavatsuse.
Ministeeriumi hinnangul on kehtiva töölepingu seaduse (edaspidi ka TLS) alusel alaealise tööle võtmine ebamõistlikult koormav, mistõttu ettevõtjad ei soovi alaealisi tööle võtta. Seepärast peavad nad vajalikuks alaealiste töölevõtmise lihtsustamist, eesmärgiga anda alaealistele võimaluse rohkem töötada ning omandada hilisemaks eluks vajalik tööharjumus.
Olulisemad alaealisi puudutavad planeeritavad muudatused (loetelu ei hõlma kõiki alaealisi puudutavaid muudatusi):
- Kui kehtiva regulatsiooniga on sätestatud, millistel töödel tohivad töötada 13.a-16.a alaealised, siis muudatuse kohaselt lubataks 13-aastase alaealisega tööleping sõlmida eelkõige põllumajandustööde, kaubandus- või teenindusettevõtetes tehtavate abitööde ja toitlustus- või majutusettevõtetes tehtavate abitööde tegemiseks. Neist vanemate alaealiste tööle võtmisel valdkonnapõhised piirangud enam ei kehtiks.
- Kui praegu tuleb Tööinspektsioonilt saada alaealise tööle võtmiseks luba ka 13-14.a alaealiste puhul, siis muudatuse kohaselt jääb see nõue kehtima vaid 7-12.a alaealiste palkamisele.
- Hakatakse eristama alaealiste töötamist kooliajal ning vaheajal, mille kohaselt võimaldatakse alaealistele koolivaheajal mõnevõrra pikemat tööaega.
- 15-17.a alaealistel, kes ei ole enam koolikohustuslikud, lubataks poolte kokkuleppel teha ületunnitööd kuni 80h kalendriaastas, kui ületunnitöö on objektiivselt põhjendatud ning see ei kahjusta alaealise tervist. Ettenägematute asjaolude tõttu võib planeeritud muudatuse kohaselt nõuda 15-17.aastatelt ületunnitöö tegemist ainult siis, kui töö on ajutine, tuleb ära teha viivitamata ning täisealisi töötajaid ei ole võimalik tööle rakendada.
- 15-17.a koolikohustust mitteomavatel alaealistel võimaldataks töötada ka pärast kella 20.00. 15-17.a koolikohustust mitteomav alaealine võiks töötada ka vahemikul 22.00-24.00, kuid seda üksnes kultuuri-, kunsti-, spordi-, reklaamitegevuse, teeninduse, majutuse või toitlustuse alal. 7-14.aastane võiks vahemikul 20.00-24.00 teha täiskasvanud järelevalve all kerget tööd kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal tööd.
- Vähendatakse alaealiste minimaalset igapäevast puhkeaega, eristades puhkeaja pikkust koolivaheaegadel ja õppeveerandi kestel.
- Alaealiste pikem põhipuhkus (35-kalendripäeva aastas) kaotatakse ära, kehtima hakkaks tavapärane 28-kalendripäevane puhkus.
Sotsiaalministeeriumi töölepingu seaduse muutmise seaduse eelnõu väljatöötamise kavatsus on kättesaadav: http://eelnoud.valitsus.ee/main#5WSbgfmn.
Loodetavasti avaldatakse planeeritud muudatustele aktiivselt arvamust, tekitamaks muudatuste osas konstruktiivne arutelu ning kaalutlemaks kõik olulisemad muudatused enne nende kehtestamist põhjalikult läbi.
Autorid:
Annika Vait Advokaadibüroo ALTERNA partner ja vandeadvokaat
Liisa Orav Advokaadibüroo ALTERNA jurist www.alternalaw.ee
|
Annika Vait Advokaadibüroo ALTERNA partner ja vandeadvokaat
Liisa Orav Advokaadibüroo ALTERNA jurist
|