RIIGIHANGETE KONVERENTS 2024
Eesmärk
Igal sügisel korraldame traditsioonilise hankekonverentsi, kuhu kogunevad sajad valdkonna tuntumad tegijad - seaduse autorid, nii hankijad kui pakkujad, juristid, advokaadid, vandeadvokaadid ja paljud teised! Konverentsil analüüsime valdkonna kitsaskohti, probleemseid kaasusi ja kohtupraktikat ning sellega kaasnenud muutusi riigihanke maastikul. Käsitlemata ei jää vaidlustusmenetluse problemaatika ning lisaks kodumaisele praktikale värsked kaasused Euroopa Kohtust.
Konverents toimub 6. novembril 2024 algusega kell 9.50, hotellis HESTIA HOTEL EUROPA, aadressil Paadi 5, Tallinn.
Osalege saalis või veebis! Lisaks sellele, kõik, kellel puudub võimalus konverentsil saalis osalemiseks või võimalus ettekandeid jälgida reaalajas, saavad lunastada ettekannete salvestiste järelvaatamise õiguse. Oma osalemise otsust saate alati jooksvalt muuta! Samuti on võimalus kuulamiseks tellida ka konverentsi üksikuid ettekandeid!
Ole kohal Sinagi! Riigihangete Konverents 2024 on parim võimalus kohtuda kolleegidega ja teiste tipptegijatega!
Sihtrühm
Riigi- ja KOV vastutavad juhid, hankespetsialistid, juristid ning teised hankeid läbiviivate ettevõtete esindajad:
- avalik- õiguslike insitutsioonide spetsialistid, kes puutuvad kokku riigihangete korraldamisega
- aktiivsed pakkujad, nii tippjuhid kui ka spetsialistid
- juristid, kes tegelevad hankealase nõustamise ja hankevaidluste lahendamisega
- audiitorid, kes auditeerivad riigihangete valdkonnas
- EL projektide koordinaatorid, kellel on vajadus hanke korras osta kaupu ja teenuseid
- ja paljud teised huvilised
Teemad
Konverentsi modereerib
|
Mari Ann Simovart, Dr Iur Tartu Ülikooli avaliku õiguse osakonna juhataja asetäitja
Mari Ann Simovart, Dr Iur on Tartu Ülikooli professor, Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) hankevaidluskomisjoni liige ning juhtiva rahvusvahelise riigihankeõiguse ajakirja Public Procurement Law Review toimetaja. Tema juhitud riigihankeõiguse aine Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas on mitmel aastal saanud parima loengu - lectio cum laude - tunnustuse. Dr Simovart on avaldanud hulgaliselt riigihankeõiguse teemalisi artikleid ja peatükke nii Eesti kui välismaistes teadusajakirjades ja -raamatutes, osalenud riigihankedirektiivide kommentaaride kirjutamises ning koostanud Eesti riigihangete seaduse kommenteeritud väljaande (Simovart, Parind 2019). Mari Ann Simovart, Dr Iur on olnud külalisõppejõuks mitmetes akadeemilistes riigihankeõiguse programmides Taanis, Rootsis, Soomes jm ning osaleb mitmes Euroopa riigihangkemaastikku puudutavas teadusprojektis. Dr Simovart on kõrgelt hinnatud esineja riigihangete alastel rahvusvahelistel konverentsidel.
Mari Ann Simovarti osalust konverentsil finantseerib Eesti Teadusagentuuri Grant PRG 1449.
|
Hankeaasta vaidlustuskomisjoni silmade läbi
|
Ulvi Reimets, Riigihangete vaidlustuskomisjoni liige
Ulvi Reimets keskendub oma ettekandes riigihangete vaidlustuskomisjoni ja meie kohtute aktuaalsetele lahenditele ning tõusetunud probleemidele.
Ulvi Reimets on riigihangete vaidlustuskomisjoni liige olnud juba enam kui 17 aastat. Valdkonda reguleerivate õigusaktide, Euroopa Kohtu ning meie kohtute lahendite põhjalik tundmine, 17-aastane kogemus vaidlustuste ja kahju hüvitamise taotluste lahendamisel võimaldavad Ulvi Reimetsal analüüsida vigu, mida tehakse riigihangete läbiviimisel ning anda kuulajale omapooseid kommentaare ning praktilisi nõuandeid.
|
Olulisemad lahendid Euroopa Kohtust
|
Kadri Matteus, advokaadibüroo Matteus partner
Kadri Matteus teeb ülevaate tema hinnangul olulisimatest Euroopa Kohtu ja Üldkohtu lahenditest viimaste aasta jooksul.
Kadri Matteus on üks Eesti tuntumaid hankeadvokaate, Riigihankeblogi asutaja ja omanimelise advokaadibüroo pidaja. Kadri Matteuse põhitegevusvaldkonnad on riigihanked, haldusõigus ja kohtuvaidlused nõustades ja esindades kliente erinevates riigihanke küsimustes ja viies klientide eest läbi keerukamaid hankeid. Peale hangete tegeleb Kadri muude avalik-õiguslike vaidlustega, kuid just riigihanked on tema peamine spetsialiseerumise valdkond. Kadri on ka üks Riigihangete seaduse kommenteeritud väljaande autoritest ning Advokatuuri haldusõiguse komisjoni liige aastast 2020.
|
Mis on linnukesel muret ehk mis on pakkujal hingel anno 2024?
|
Mart Parind, advokaadibüroo NOVE vandeadvokaat ning riigihangete ja spordiõiguse valdkondade juht
Ettekandes võtab Mart Parind luubi alla valiku aktuaalseid riigihankeõiguslikke probleeme ja kitsaskohti, mis aastal 2024 riigihangetel osalevaid pakkujaid frustreerivad, olgu siis seonduvalt pakkumuse ettevalmistamise, hankemenetluses kaasaloksumise või hoopis hankevaidluste pidamisega. Ettekandja võtab polemiseerida seesuguste sõlmpunktide sisu ja tagamaade üle ning seal kus võimalik, proovib pakkuda lahendusi.
|
Lihtsamad hanked? Let’s make procurement simple again!
|
|
Estella Põllu, rahandusministeeriumi riigihangete valdkonna juht ja Erki Fels, advokaadibüroo TGS Baltic vandeadvokaat
Riigihangete regulatsioon saab sageli kriitikat, et see on liiga bürokraatlik – nii hankijate kui pakkujate vaatevinklist. Asjatu bürokraatia vältimine on samas Eesti riigi fookuses ja üks koalitsioonileppe eesmärk. Lihtsam menetlus oli ka Euroopa Liidu soov, kui reformiti hankedirektiive. Ka riigihangetes peaks ju kehtima põhimõte: töötame targalt, mitte palju.
Niisiis, kus asub riigihangetes vaev ja ajakulu? Kas lihtsamad hanked on võimalikud? Kas kaasamise käigus laekunud ettepanekud on regulatsiooni „peenhäälestus“ või radikaalne kärpimine? Kuidas leida tasakaal avatud konkurentsi ja hankija suurema vabaduse vahel?
|
Mis toimub suure venna juures teisel pool lahte ehk Soome kogemus?
|
Rauno Klemm, advokaadibüroo KPMG Law vandeadvokaat
Ettekandes vaatab Rauno KPMG Soome kolleegide kogemuse najal sisse Soome hankeellu ning et kas ja mida on meie pakkujatel ja hankijatel sealsest õppida?
|
Väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetlus
|
|
Kadri Härginen ja Mario Sõrm advokaadibüroost Sorainen
Väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetlust on paljudes olukordades nähtud õlekõrrena, mis võimaldab hankijal kiiresti lepingupartner leida. Selleks peavad olema täidetud aga mitmed karmid eeldused, et hankija saaks säärast menetlust kasutada. Räägime, mida on Eesti ja Euroopa Kohtute praktikas peetud kohaseks aluseks väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse kasutamiseks ja peatume ka viimaste aastate põletaval küsimusel, kas sellises menetluses tuleb tekitada konkurentsi või saab pöörduda üksnes ühe ettevõtja poole.
|
Võistlev dialoog - kuidas jõuda hankelepinguni?
|
Merit Lind, advokaadibüroo Walless partner ja vandeadvokaat
Võistleva dialoogina korraldatud hangete statistika näitab, et ligi 36% kehtiva riigihangete seaduse jõstumisest alates algatatud võistlevatest dialoogidest (kokku ligikaudu 60) on ebaõnnestunud ehk lõppenud lepinguta (võrdluseks - 2023. aastal algatatud avatud hankemenetlustest lõppes lepinguta ainult 7,3%). Miks nii juhtub ja mida teisiti teha? Vandeadvokaadi Merit Lind kogemus näitab, et olulistes ja tehniliselt keerulistes hangetes on võimalik edukalt kasutada võistlevat dialoogi, millel on võrreldes teiste hankemenetluse liikidega mitmeid eeliseid.
Võistleva dialoogi korraldamisel on oluline meeles pidada, et kui hankeprotsess põhjalikult ja kaalutletult ette valmistada, on hiljem ka oluliselt mugavam hanget läbi viia. Merit käsitleb oma ettekandes, kuidas luua võistleva dialoogi suhteliselt avatud ruumis reegleid, mis hoiaksid kõiki osalejaid vaos, aga ei murraks nende vaimu, ning mis tooksid hankijale lõpuks ka tulemuse soovitud hankelepingu näol.
|
AI ja teiste arenevate tehnoloogiate rakendamine riigihangetes
|
Eveli Bauer, Tervisekassa ravimite keskse hankimise teenusejuht
AI ja mitmed teised arenevad tehnoloogiad on aeglaselt, kuid järjepidevalt jõudmas ka riigihangete korraldamise maastikule. Kui tehnoloogiate hankimisel on hankijatel juba kogemust, siis hankeprotsessides on AI kasutamine nii Eestis kui rahvusvahelisel tasandil veel väga piiratud. Ettekandmisele tulenevast uuringust selgub rida uusi tehnoloogiaid, mis lubavad hankemenetlusi ja -tulemusi märkimisväärselt parandada. Uuringus osalenud Eesti hankespetsialistid peavad neid tehnoloogiaid kasulikuks hankemenetluste kvaliteedi, tootlikkuse ja tõhususe suurendamisel. Samas väljendatakse ka muret mitmete võimalike takistuste osas. Ettekanne keskendub tehnoloogiate tutvustamisele ja nende võimalikule rakendamisele koos potentsiaalse kasu ja kaasnevate väljakutsetega.
|
Same procedure as every year? Räägime innovatsioonihangetest
|
Siret Suurväli, Ettevõtluse ja Innovatsiooni SA jurist
Muutused nagu ikka, saavad alguse eelkõige iseendast – seega, tuleb innovatsiooni hankimiseks mõelda ja tegutseda teistmoodi kui seni ning lahti lasta vanast ja sisseharjunust. Nende mõtete tuules on Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus valmis saanud innovatsioonihangete käsiraamatuga, mille lühitutvusele ettekanne põhinebki.
|
Julgeoleku riskide maandamine riigihangetes
|
Anna Poots, rahandusministeeriumi riigi osaluspoliitika ja riigihangete osakonna nõunik
Muuutunud geopoliitiline olukord Euroopas on esile toonud vajaduse pöörata senisest enam tähelepanu julgeoleku riskidele riigihangetes. Täpsemalt öeldes esineb oht riigi julgeolekule, kui hankelepinguid asuvad täitma ettevõtjad või täitmisel kasutatakse tehnoloogiat, mis pärinevad demokraatlikke väärtusi mitte jagavatest riikidest.
Anna Poots, tutvustab kuulajaile Rahandusministeeriumi poolt valminud vastavasisulist juhendmaterjali, mis on oluline kõikidele avaliku ja võrgustikusektori hankijatele. Samuti on julgeoleku riskide maandamise juhend inspiratsiooniks kasulik ettevõtjatele.
|
Aeg ja maht
Konverents toimub 6. novembril 2024 kell 9.50-17.00
AJAKAVA
9.50-10.00 Tervitussõnavõtt moderaator Mari Ann Simovardilt
10.00-10.40 Hankeaasta vaidlustuskomisjoni silmade läbi. Ulvi Reimets
10.45-11.20 Olulised lahendid Euroopa Kohtust. Kadri Matteus
11.20-11.40 kohvipaus
11.40-12.15 Mis on linnukesel muret ehk mis on pakkuja hingel anno 2024. Mart Parind
12.20-12.55 Lihtsamad hanked? Let’s make procurement simple again! Estella Põllu ja Erki Fels
13.00-13.30 Mis toimub suure venna juures teisel pool lahte ehk Soome kogemus? Rauno Klemm
13.30-14.20 lõunapaus
14.20-14.55 Väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetlus. Kadri Härginen ja Mario Sõrm
15.00.-15.35 Võistlev dialoog - kuidas jõuda hankelepinguni. Merit Lind
15.35-15.50 kohvipaus
15.50-16.05 AI ja teiste arenevate tehnoloogiate rakendamine riigihangetes. Eveli Bauer
16.05-16.25 Same procedure as every year? Räägime innovatsioonihangetest. Siret Suurväli
16.25-16.45 Julgeoleku riskide maandamine riigihangetes. Anna Poots
16.50-17.00 Konverentsipäeva lõpetamine
Toimumiskoht
HESTIA HOTEL EUROPA, Paadi 5, 10151 Tallinn.
Konverents toimub nii saalis, veebis kui e-õppes!
Registreerumisel koolitusele palun valige, kas osalete koolitusel saalis, veebiülekande vahendusel reaalajas või e-õppena Addenda e-akadeemias.
Veebiülekanne
Reaalajas toimuva konverentsi ülekanne, mida veebiosaleja jälgib oma töökohal, kodus või mõnes teises sobivas kohas. Veebiülekande käigus toome Teieni koolitaja video- ja slaidipildi. Ligipääsu veebiülekandele saadame Teile koos koolituse meeldetuletusega 24 tundi enne koolituse toimumist.
E-õpe
Salvestame koolituse ja saadame Teile 5 tööpäeva jooksul alates konverentsi toimumisest ligipääsu Addenda e-akadeemiasse, kus koolitus on järelvaadatav 30 päeva jooksul Teile sobival ajal ja kohas. Koolitus on personaalseks kasutamiseks ning pole jagatav kolmandatele isikutele. Kolmandatele isikutele on Addenda e-akadeemias koolituse vaatamine tasuline.
Maksumus
279 € + km (340,38 €).
Konverentsi salvestised 49 € + km (59,78 €).
See tagab võimaluse, et saate rahulikus keskkonnas Teile sobival ajal ja kohas taas ettekandeid vaadata, sh ka korduvalt. Hind kehtib vaid konverentsil osalejatele. Ettekannete järelvaatamine toimub Addenda OÜ e-akadeemias. Ettekannete salvestised on personaalseks kasutamiseks ning pole jagatav kolmandatele isikutele. Kolmandatele isikutele on salvestiste vaatamine vastavalt kehtivale hinnale ning väljastame sellekohase koolitusarve.
Samuti on võimalik veebis kuulata konverentsipäeva üksikuid ettekandeid. Ühe ettekande soodusmaksumus on kuni 24. oktoobrini 75 € + km (91,50 €) ning soodusaja lõppedes on ühe ettekande salvestus kõikidele registreerujatele 99 € + km (120,78 €). Palun märkige registreerumisel lisainfo lahtrisse, millisel ettekandel Te osaleda soovite!
NB! Juhul, kui Te konverentsil reaalajas ei osale, on võimalik treff läbida meie e-akadeemias. E-akadeemias on salvestiste järelvaatamine võrdne konverentsil osalemise tasuga. Palume registreerumisel märkida lisainfo lahtrisse, kui soovite koolituse järelvaatamist. Järelvaatamise õigus kehtib 30 päeva alates keskkonda sisenemise parooli saatmisest Addenda OÜ poolt. Ettekannete salvestised on personaalseks kasutamiseks ning pole jagatav kolmandatele isikutele. Kolmandatele isikutele on salvestiste vaatamine vastavalt kehtivale hinnale ning väljastame sellekohase koolitusarve.
Maksumus sisaldab
Praktilisi teadmisi, elektroonilisi õppematerjale, elektroonilist tõendit ning saalis osalejatele on tagatud toitlustus.
Tasumine
Konverentsile registreerimise järgselt saadame Teile sellekohase kinnituse ja arve.
Loobumine
Konverentsist loobumisel palume teatada kirjalikult vähemalt 5 tööpäeva enne konverentsi toimumist. Hilisemal loobumisel kuulub tasumisele 100% konverentsi maksumusest.
Lisainfo