Sisukord

RIIGIHANGETE KONVERENTS 2021. PIDEVALT MUUTUSTE TUULES

Jaga

Eeltutvustus

Riigihankeõigus on võrreldes muude õigusharudega pidevas muutumises. On valdkondi, kus praktika on paari aasta jooksul mitmeid kordi muutunud. See omakorda sunnib riigihangete praktikuid, nii pakkujaid kui hankijaid, pidevalt ennast hankevaldkonnas toimuvate muutustega kursis hoidma. Igal sügisel korraldame traditsioonilise hankekonverentsi, kuhu kogunevad sajad valdkonna tuntumad tegijad - seaduse autorid, nii hankijad kui pakkujad, vandeadvokaadid, advokaadid, juristid ja paljud teised!

  • Konverentsil vaatame üle lõppeva aasta tähtsaimad lahendid nii meie vaidlustuskomisjoni ja kohtute kui ka Euroopa Kohtu praktikast.
  • Analüüsime riigihangete valdkonna kitsaskohti ja probleemseid juhtumeid, menetluspraktikat, aktuaalseid kohtulahendeid ning sellega kaasnenud muutusi riigihanke maastikul. 

Tänavune konverents toimub jätkuvalt olude sunnil otseülekandena veebis! Veebiülekandel osalemine on praktiline ja mugav. Konverentsil saab osaleda nii tervikuna kui ka ettekannete kaupa. Kõik, kellel puudub võimalus ettekandeid jälgida reaalajas, saavad lunastada ettekannete salvestiste järelvaatamise õiguse.  Salvestiste järelvaatamine on võrdne konverentsil/ ettekandel osalemise tasuga. Järelvaatamise õigus kehtib 30 päeva alates keskkonda sisenemise parooli saatmisest Addenda OÜ poolt. Ettekannete salvestised on personaalseks kasutamiseks ning pole jagatavad kolmandatele isikutele. Kolmandatele isikutele on salvestiste vaatamine vastavalt kehtivale hinnale ning väljastame sellekohase koolitusarve.


Eesmärk

Riigihangete konverentsi eesmärk on analüüsida ja arutleda põnevaid ja päevakajalisi hankeküsimusi!
 
Õpiväljunditena koolituse läbinu:
  • teab riigihangete seaduse rakendamise probleemküsimusi ja oskab hangete läbiviimisel arvestada seaduselooja mõtet ja tahet
  • tunneb riigihangete reaalset praktikat hankija ja pakkuja poolt vaadatuna
  • oskab tõlgendada riigihangete praktikat ning väldib pikki ja kulukaid hankevaidlusi

Sihtrühm

Riigi- ja KOV vastutavad juhid, hankespetsialistid, juristid ning teised hankeid läbiviivate ettevõtete esindajad.

  • avalik- õiguslike insitutsioonide spetsialistid, kes puutuvad kokku riigihangete korraldamisega
  • aktiivsed pakkujad, nii tippjuhid kui ka spetsialistid
  • juristid, kes tegelevad hankealase nõustamise ja hankevaidluste lahendamisega
  • audiitorid, kes auditeerivad riigihangete valdkonnas
  • EL projektide koordinaatorid, kellel on vajadus hanke korras osta kaupu ja teenuseid
  • ja paljud teised huvilised

Teemad

Valik Euroopa Kohtu ja Üldkohtu seisukohti riigihangetest

Pildid / - Evelin Karindi Kask

Evelin Karindi-Kask, rahandusministeeriumi riigihangete ja riigiabi osakonnast

Käesoleval aastal on Euroopa Kohus teinud mitmeid riigihanke õiguse kohaldamist puudutavaid lahendeid, millest mitmed on põhimõttelised ning mõjutavad oluliselt ka Eesti hankemaastikku. Uusi lahendeid iseloomustavad märksõnad: raamleping, eeldatav maksumus, heastamismeetmete esitamine ning piiravate tingimuste seadmine kvalifitseerimisel, on elavat vastukaja tekitanud nii hankijates kui pakkujates. 

Aktuaalseid probleeme riigihankeõiguses

Pildid / - Mario Sõrm, 2020

Mario Sõrm, advokaadibüroo Sorainen 

Ilmselt on riigihankeõigus võrreldes muude õigusharudega pidevas muutumises. On valdkondi, kus praktika on paari aasta jooksul mitmeid kordi muutunud. See omakorda sunnib riigihangete praktikuid (nii pakkujaid kui hankijaid) pidevalt ennast hankevaldkonnas toimuvate muutustega kursis hoidma. Oma ettekandes analüüsib Mario Sõrm enamlevinud probleeme riigihankepraktikas ja annab ülevaate aktuaalsematest uutest lahenditest alustades hankemenetluse küsimustest lõpetades õiguse tõlgendamisega.“

Hanke alusdokumentide värskeim vaidlustuspraktika

Pildid / - Kristina Laarmaa

Kristina Laarmaa, advokaadibüroost Laarmaa 

Oma ettekandes analüüsib Kristina Laarmaa hanke alusdokumentide vaidlustuspraktikat. Hankijad saavad ettekandest juhiseid, milliseid komistuskive hankedokumentide koostamisel vältida, kuidas neid tuvastada ja seljatada. Pakkuja kuuleb ettekande käigus, millised on potentsiaalselt ebaõiglased hanketingimused, mille vaidlustamine võiks eelduslikult olla edukas.

Õieti või õigesti? Õiguskeele probleemid riigihangetes

Pildid / - Mari Kelve-Liivsoo

Pildid / - Erki Fels 2019

Mari Kelve-Liivsoo ja Erki Fels, advokadibüroost PWC 

Oma töös on Mari Kelve-Liivsoo ja Erki Fels jõudnud seisukohale, et hankijad peaksid tähelepanu pöörama sellele, et hanketingimused oleksid sõnastatud selgelt ja ühemõtteliselt. Seda nõuab läbipaistvuse põhimõte (RHS § 3), samuti Euroopa Kohtu praktika. Hankija lohaka keelekasutuse tõttu on tekkinud mitmeid vaidlustusi. Ebaselgete hanketingimuste suurem oht on aga olukord, kus pakkujad võivad ebaselgete hanketingimuste puhul heituda ja jätta pakkumuse esitamata. See aga piirab põhjendamatult konkurentsi. Ettekandes toovad Mari Kelve-Liivsoo ja Erki Fels näiteid praktikast, et aidata kaasa sellele, et hankedokumendid oleksid selgemad ja lihtsamini mõistetavad.

Pakkuja hankemenetlusest kõrvaldamine valeandmete esitamise tõttu

Pildid / - Diana Minumets 113x113

Diana Minumets, advokaadibüroost Lextal 

Viimase aja vaidlustuskomisjoni- ja kohtute praktikas on esile kerkinud vaidlused, kus pakkuja on hankemenetlusest RHS § 95 lg 4 punkti 9 alusel kõrvaldatud, kuna pole loetlenud hankepassis üles kõiki viimase kolme aasta jooksul kogetud sanktsioone, vaid on vastupidi kinnitanud nende puudumist. Varjamine ei ole üldjuhul tahtlik, vaid tingitud pakkuja teadmatusest hankepassis esitatud küsimuse tähendusest. Diana võtabki oma ettekandes vaatluse alla, milliseid varasemate „pattudega“ seotud andmeid peab pakkuja hankepassis avaldama ning millisel juhul täidab andmete esitamata jätmine RHS § 95 lg 4 punktis 9 sätestatud valeandmete esitamise koosseisu. Sealjuures otsib ettekanne vastust küsimusele, kas ühes hankemenetluses valeandmete esitamist või ka näiteks andmete esitamata jätmist tuleks järgneval kolmel aastal raporteerida hankepassis ka teistele hankijatele. Diana tutvustab ka vastava probleemi osas Rahandusministeeriumi poolt välja töötatud seadusemuudatuse eelnõud ning analüüsib selle võimalikku mõju vaidlusküsimuste lahendamisele.

Leppetrahv hankelepingute sõlmimisel ja täitmisel

Pildid / - Martin Raude

Martin Raude, advokadibüroost Ellex Raidla

Leppetrahv on hankelepingutes sageli sisalduv õiguskaitsevahend. Ehkki leppetrahvi näol on tegemist tavalise võlaõigusliku nähtusega, on leppetrahviga seonduval hankelepingute kontekstis ka teatavad eripärad. Ettekandes räägime leppetrahvi kokkuleppe kehtivusest, leppetrahvinõude esitamisest ja maksmapanekust, nõutava leppetrahvi vähendamisest, leppetrahvi nõudmise mõjust järgmistel hankemenetlustel osalemisele ja muust

Kuidas hankija ja pakkuja saavad säästa üksteise aega ja raha?

Pildid / - Rauno Klemm

Rauno Klemm, advokaadibüroost KPMG 

Kogemus näitab, et suur osa hanke- ja hankelepingu täitmise perioodi vaidlustest on välditavad. Samamoodi näitab kogemus, et pahatihti jäävad eeskujulikud ja ka parimad pakkujad ühel või teisel põhjusel hankelepingust ilma, hankija maksab kõvasti üle riigihanke eeldatava maksumuse või ei saa hankelepingu täitmise raames soovitut. 
Ettekandes vaatleb Rauno Klemm, mida saavad nii hankijad kui pakkujad teha selleks, et riigihanke ja hankelepingu täitmise faasis oleks hankija ja pakkujad ühel lainel, kuidas maandada kummagi poole riske ja laiemalt, kuidas säästa nii hankija kui pakkujate aega ja raha. Lisaks käsitleb Rauno Klemm, mida saaks ja peaks kumbki pool tegema nii riigihankemenetluse raames kui ka juba enne riigihanke algust. 

 

Koolituse täies mahus läbinud osalenule väljastatakse tõend. Tõendi väljastamise eelduseks on koolitusel osalemine täies mahus ning koolitusarve tasumine. Erandkorras võib osaleja saada koolituse läbimist tõendava dokumendi, kui on läbinud õppekavast vähemalt 90%.


Aeg ja maht

Konverents toimub 2. novembri 2021 kell 9.00–16.30.
(8 akadeemilist tundi)

Ajakava

9.00-9.50           Valik Euroopa Kohtu ja Üldkohtu seisukohti riigihangetest. Evelin Karindi Kask
10.00-10.50       Aktuaalseid probleeme riigihankeõiguses. Mario Sõrm
11.00-11.50       Hanke alusdokumentide värskeim vaidlustuspraktika. Kristina Laarmaa

11.50-12.40       Lõunapaus

12.40-13.30       Õieti või õigesti? Õiguskeele probleemid riigihangetes. Mari Kelve-Liivsoo ja Erki Fels
13.40-14.30       Pakkuja hankemenetlusest kõrvaldamine valeandmete esitamise tõttu. Diana Minumets
14.40-15.30       Leppetrahv hankelepingute sõlmimisel ja täitmisel. Martin Raude
15.40-16.30       Kuidas säästa aega ja raha? Rauno Klemm 

Kõik, kellel puudub võimalus ettekandeid jälgida reaalajas, saavad lunastada ettekannete salvestiste järelvaatamise õiguse.  Salvestiste järelvaatamine on võrdne konverentsil osalemise tasuga. Järelvaatamise õigus kehtib 30 päeva alates keskkonda sisenemise parooli saatmisest Addenda OÜ poolt. Ettekannete salvestised on personaalseks kasutamiseks ning pole jagatav kolmandatele isikutele. Kolmandatele isikutele on salvestiste vaatamine vastavalt kehtivale hinnale ning väljastame sellekohase koolitusarve.


Toimumiskoht

Koolitus toimub nii veebis kui e-õppes!
Registreerumisel koolitusele palun valige, kas osalete koolitusel veebiülekande vahendusel reaalajas või e-õppena Addenda e-akadeemias. 

Veebiülekanne 
Reaalajas toimuva konverentsi ülekanne, mida veebiosaleja jälgib oma töökohal, kodus või mõnes teises sobivas kohas. Veebiülekande käigus toome Teieni koolitaja video- ja slaidipildi. Ligipääsu veebiülekandele saadame Teile koos koolituse meeldetuletusega 24 tundi enne koolituse toimumist.

E-õpe 
Salvestame koolituse ja saadame Teile 3 tööpäeva jooksul alates konverentsi toimumisest ligipääsu Addenda e-akadeemiasse, kus konverents on järelvaadatav 30 päeva jooksul Teile sobival ajal ja kohas. Koolitus on personaalseks kasutamiseks ning pole jagatav kolmandatele isikutele. Kolmandatele isikutele on Addenda e-akadeemias koolituse vaatamine tasuline.


Maksumus

279 € +km (334,80 €)
 
Ühe ettekande maksumus on 59 € + km (70,80 €). Palume registreerumisel lisainfo lahtrisse kirjutada Teie poolt soovitud ettekande pealkiri!
 
Kõik, kellel puudub võimalus konverentsi jälgida reaalajas, saavad lunastada selle salvestise järelvaatamise õiguse meie e-õppes. Salvestiste järelvaatamine on võrdne konverentsil osalemise tasuga.
Konverentsil reaalajas osalejatele on võimalus soetada ka üksikute ettekannete täiendav järelvaatamine hinnaga 14 € +km (16,80). Palun registreerumisel märkida lisainfo lahtrisse ettekande pealkiri!
Järelvaatamise õigus kehtib 30 päeva alates keskkonda sisenemise parooli saatmisest Addenda OÜ poolt. Ettekannete salvestised on personaalseks kasutamiseks ning pole jagatav kolmandatele isikutele. Kolmandatele isikutele on salvestiste vaatamine vastavalt kehtivale hinnale ning väljastame sellekohase koolitusarve. 

Konverentsi materjalide ja sisu kopeerimine, salvestamine, reprodutseerimine või levitamine on Addenda OÜ kirjaliku nõusolekuta keelatud.


Maksumus sisaldab

Praktilisi teadmisi, elektroonilisi õppematerjale, elektroonilist tõendit 


Tasumine

Koolitusele registreerimise järgselt saate automaatse kinnituse. Koolitusarve saadame 24 tunni jooksul.


Loobumine

Koolitusest loobumisel palun teatage kirjalikult vähemalt 3 tööpäeva enne koolituse toimumist. Hilisemal loobumisel kuulub tasumisele 100% koolituse maksumusest.


Lisainfo

 

Pildid / - Kristina, portree

Kristina Paal
+ 372 5566 2741
kristina.paal@addenda.ee

 


Jaga

Vandeadvokaat Annika Vait - Põhipuhkuse kestvuse erinevus era- ja avalikus sektoris

Ilmselt on kõigile teada Eesti regulatsioon, mille kohaselt on töölepingu alusel töötavate töötajate põhipuhkuse minimaalseks kestvuseks 28 kalendripäeva ning avaliku teenistuse seaduse alusel avalikus teenistuses oleval ametnikul 35 kalendripäeva. Viimasel ajal on tõusetunud küsimus sellise erinevuse põhjendatusest. Tõenäoliselt tuleb era- ja avaliku sektori ...

Loe rohkem

Liitu meie uudiskirjaga

Addenda OÜ ei jaga teie andmeid kolmandate osapooltega ning kasutab saadud andmeid vaid uudiskirjade ja turundusmaterjalide edastamiseks.