Sisukord

Vandeadvokaat Annika Vait: Tööandjal on õigus nõuda alusetult makstud koondamishüvitise tagastamist

Riigikohus on lahendis nr 3-2-1-73-14 selgitanud, et olukorras, kus tööandja on töölepingu lõpetanud koondamise tõttu, maksnud töötajale välja koondamise hüvitise ning seejärel on kohtu või töövaidluskomisjoni poolt tuvastatud töölepingu erakorralise ülesütlemise tühisus, on tööandjal õigus nõuda töötajale alusetult makstud koondamishüvitise tagastamist.

Kõrgeim kohus selgitas, et kui tuvastatakse lepingu ülesütlemise tühisus, siis järelikult ei ole leping ülesütlemisega lõppenud. Leping kehtib sellisel juhul edasi või lõpetatakse TLS § 107 lg 2 kohaselt töötaja või tööandja palvel kohtu või töövaidluskomisjoni poolt. Vaidlustusorgani poolsel lõpetamisel võidakse ebaseadusliku ülesütlemise tõttu tööandjalt välja mõista TLS §-s 109 sätestatud eraldi hüvitis. Sellisel juhul kuulub tööandja poolt maksmisele vaid TLS §-s 109 sätestatud hüvitis ning koondamishüvitise maksmiseks kohustust tal ei ole.

Seega olukorras, kus õiguslikult oli töölepingu ülesütlemine koondamise tõttu tühine, ei ole töötajal õigust ka koondamise hüvitise saamiseks ning seda väga loogilisel põhjusel: juriidiliselt kehtib tema leping edasi või siis lõpetatakse kohtu või töövaidluskomisjoni poolt mitte koondamise tõttu vaid TLS § 107 lg 2 alusel. Seega puudub ka õiguslik alus töötajale koondamishüvitise maksmiseks. Kui töötajale on sellises olukorras koondamise hüvitis juba välja makstud, siis on tööandjal õigus see võlaõigusseaduse § 1028 lg 1 alusel töötajalt tagasi nõuda.

Pildid / - 2013_Annika_Vait

Vandeadvokaat
Annika Vait

Pildid / - Alterna logo

Helen Tammesalu
koolitusjuht
helen.tammesalu@addenda.ee
10.02.2015 09:50

Vandeadvokaat Annika Vait - Põhipuhkuse kestvuse erinevus era- ja avalikus sektoris

Ilmselt on kõigile teada Eesti regulatsioon, mille kohaselt on töölepingu alusel töötavate töötajate põhipuhkuse minimaalseks kestvuseks 28 kalendripäeva ning avaliku teenistuse seaduse alusel avalikus teenistuses oleval ametnikul 35 kalendripäeva. Viimasel ajal on tõusetunud küsimus sellise erinevuse põhjendatusest. Tõenäoliselt tuleb era- ja avaliku sektori ...

Loe rohkem

Liitu meie uudiskirjaga

Addenda OÜ ei jaga teie andmeid kolmandate osapooltega ning kasutab saadud andmeid vaid uudiskirjade ja turundusmaterjalide edastamiseks.